Jak wybrać odpowiednią bramę wjazdową?

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Brama wjazdowa do główny element ogrodzenia. Jest nie tylko gabarytowo dużą jego częścią, ale także funkcjonalnie istotną. Warto więc zadbać o to, aby wybór bramy szczególnie dopełnił jej funkcjonalnej istoty. Wygodna i dobrze dobrana brama wjazdowa powinna mieć minimum 4 metry szerokości w świetle, czyli maksymalnego rozwarcia. Najczęstszym czynnikiem determinującym wybór bramy, jest ilość miejsca jaką mamy do dyspozycji.

Jaką bramę wybrać? Dwuskrzydłową czy przesuwną?

Bramy wjazdowe w podstawowej linii dzielimy na dwuskrzydłowe i przesuwne. 

Decydując się na wybór bramy przesuwnej należy wziąć pod uwagę, że oprócz szerokości bramy w świetle konieczne jest także zapewnienie tzw. “zapasu na przeciwwagę” w wysokości około 40% wielkości bramy (tzw. „ogon” bramy). Jest to więc wariant, który wymaga zabezpieczenia odpowiedniej długości ogrodzenia w bezpośrednim sąsiedztwie bramy. 

Obydwie opcje, zarówno brama dwuskrzydłowa, jak i brama samonośna pozwalają na założenie automatu do otwierania bramy. Należy jednak zaznaczyć, iż w przypadku bramy dwuskrzydłowej koszt automatyki bramy będzie wyższy, gdyż z oczywistych względów istnieje konieczność zainstalowania 2 oddzielnych siłowników (po jednym dla każdego skrzydła bramy). W niektórych przypadkach, gdy nie mamy miejsca na zastosowanie mechanizmu przeciwwagi, dobrym rozwiązaniem jest brama przesuwna teleskopowa (samonośna lub na szynie). 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami.

Scroll to top