Ogrodzenie frontowe zgodnie z prawem

Nie ulega wątpliwości, że każda działka powinna być ogrodzona. Ogrodzenie działki oprócz poprawy bezpieczeństwa wyznacza także jej granice. Przepisy dotyczące postawienia ogrodzenia precyzuje ustawa o Prawie Budowlanym, ustawa o Planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz lokalne akty prawne takie, jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ustawa Prawo Budowlane zalicza ogrodzenie do grupy urządzeń budowlanych, definiowanych jako „urządzenie techniczne związane z obiektem i zapewniające możliwość użytkowania go zgodnie z jego przeznaczeniem”.

Przepisy dotyczące ogrodzeń frontowych w Polsce

Przepisy dotyczące stawiania ogrodzeń nie są restrykcyjne, jednak warto je poznać, aby nie popełnić błędów, które mogą skutkować koniecznością zdemontowania ogrodzenia lub nawet karą pieniężną. Oto najważniejsze z nich:

– Postawić ogrodzenie można tylko na działce, do której posiada się prawo dysponowania na cele budowlane. Natomiast postawienie ogrodzenia na granicy działek wymaga pozwolenia sąsiada.

– Ogrodzenie musi być bezpieczne i nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

– Wymóg zgłoszenia postawienia ogrodzenia w wydziale architektury i budownictwa dotyczy ogrodzeń o wysokości powyżej 2,2 m oraz ogrodzeń obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

– Należy zachować wymaganą minimalną szerokość bramy i furtki ogrodzeniowej, minimalna wymagana szerokość bramy to 2,4 m a furtki 0,9 m, co ważne, skrzydła bramy i furtki muszą otwierać się do wnętrza działki.

– Ogrodzenia o wysokości do 1,8 m nie mogą być zakończone ostrymi metalowymi elementami, drutem kolczastym czy tłuczonym szkłem.

– Przestrzeganie postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Oferta ogrodzeń zgodnych z przepisami od GlobFence

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeżeli jednak masz jakieś pytania, koniecznie skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy, a przy okazji zaproponuje rozwiązania z naszej oferty GlobFence. 

Równocześnie zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertę ogrodzeń zgodnych z przepisami. Z naszym ogrodzeniem nie będziesz musiał martwić się o jakiekolwiek kraty. Oczywiście, jeżeli nie naruszysz, żadnych przepisów, o którym mowa była wcześniej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a w przypadku pytań, poniżej znajdziesz do nas wszelkie namiary.

Zobacz naszą ofertę klikając TUTAJ.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Telefon +48 696 737 965
E-mail: biuro@globfence.pl

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Scroll to top